Categories
Latvian

Silīcija ieleja

Pateicoties TechHub Riga atbalstam, no 18. maija līdz 4. jūn. devos uz San Francisko, lai iepazītu Silīcija ieleju. Par to jau bija pāris raksti citur, bet te uzrakstīšu nedaudz plašāku aprakstu.

Mērķi

1. Vairāk iepazīt startup vidi Silicon Valley un saprast, kā tur viss darbojas
2. Iegūt kontaktus potenciālajiem reklāmdevējiem un partneriem (mājas lapu īpašniekiem)
3. Iegūt atsauksmes (feedback) par savu projektu no vietējiem mentoriem, nozares pārstāvjiem

Rezultāts – jauni kontakti reklāmdevējiem dabūti, arī dažas idejas par partneriem (iepriekš gan vēl jāpilnveido piedāvājums), un ieguvu daudz atsauksmes par projektu. Un ir sajūta, ka pāris nedēļu laikā ir krietni pamainījies skatījums uz apkārt notiekošo – dzirdēt un lasīt par “think big” ir viens, bet parunāt ar cilvēkiem, kuri ikdienā darbojās pavisam citos mērogos pavisam kas cits.

Programma

Programma bija izveidota tā, lai iepazītu Silicon Valley, un brīvajā laikā pašam bija jāorganizē savas tikšanās. Tikāmies ar vairākiem lieliem uzņēmumiem – Google, Nokia, Facebook, Microsoft, investoriem – Nexit ventures (iegulda uzņēmumos, kas darbojas ar mobile & wireless), Institutional Venture Partners – viens no lielākajiem uzņēmumiem šajā nozarē, šobrīd veido 750 miljonu ieguldījumu fondu un iegulda uzņēmumos vēlākā posmā, parasti 10-50 miljonus $, kopā ieguldījuši 3 miljardus $, ieguldījuši, piemēram MySQL, Twitter, Zynga.

Tikāmies arī ar startup inkubatoriem un acceleratoriem – Rocketspace, Plug and Play Tech Center, Angelpad. Piemēram, no Plug and Play Tech Center nākušas tādas kompānijas kā PayPal un Dropbox, un šobrīd viņu telpās San Francisco darbojās ap 300 startupi.

Vēl mums US Market access pārstāvji lasīja lekcijas par startup vidi, vīzām, uzņēmumu veidošanu ASV, uc. jautājumiem, kā arī bija atsevišķa tikšanās ar juristiem no SNR Denton, kuri dziļāk pastāstīja par iespējām dabūt vīzas, to veidiem un investīcijām.

Un kā skatītāji piedalījāmies 2 citos pitch pasākumos – un redzējām, kā uzstājās citi un kādu feedback viņi saņem. Un vakaros gājām uz vairākiem networking pasākumiem, kuros parasti bija picas/alus, stendi ar dažādiem startupiem, kurus apskatīt, kā arī iespēja vienkārši iepazīties ar citiem pasākuma apmeklētājiem un nodibināt jaunus kontaktus.

Brīvajās dienās paspējām vēl nedaudz pabraukāt apkārt kā tūristi – ar Artūru no Mailigen.com bijām gan sērfot, gan uz Los Angeles un tur ne tikai pilsētu apskatījām, bet arī ciemos pie Laura Liberta no draugiem.lv aizbraucām, kurš jau vairāk nekā gadu dzīvo Los Angeles. Bijām arī vairākos dabas parkos – Muir Woods un Yosemite park, kur varēja redzēt milzīgus 2 tūkstoš gadus vecus kokus, ūdens kritumus, skaistus skatus, utt. Satikāmies arī ar vēl vienu latvieti  – Artūru Zandersonu, kurš dzīvo San Francisco un šobrīd strādā www.cleantechopen.org

Kontakti

Sāku saprast, ko nozīmē networking – nekad nebiju pāris vakaru laikā iepazinies ar tik daudz jauniem cilvēkiem. Rezultātā iznāca nodibināt daudz jaunu kontaktu, ar daļu no tiem arī centīšos caur LinkedIn uzturēt saikni.

Biju arī uz vairākām privātām tikšanām – īpaši priecājos, ka tikties piekrita Mark Friedler – kurš ir saistīts gan ar gaming industriju, gan reklāmas tīkliem, un solīja par manu projektu pajautāt vēl atsauksmes pāris saviem draugiem, kuri pārzin labāk tehniskās detaļas par reklāmas formātiem, un ja viņi manu projektu novērtēs kā kaut ko ar lielu potenciālu, viņš varbūt palīdzēs man. Tāpat interesi izrādīja vēl pāris citi cilvēki, ar kuriem vēl būs sarunas caur LinkedIn, Skype.

Palielu interesi izrādīja arī Jawad Ansari, kurš strādā spēļu nozarē un ir vadījis vairākus investīciju fondus, un ar kuru tikāmies 3 reizes, bet tā kā par viņu dzirdēju ne pārāk labas atsauksmes un viņš iesaistīts dažādos skandālos (vēl pavisam nesen parādījās ziņa par tiesas prāvu, kurā viņš iesaistīts:http://venturebeat.com/2012/06/03/game-pioneer-will-wrights-personal-gaming-startup-falls-apart-in-litigation-exclusive/ un viņa pēdējo veidoto investīciju fondu pameta 2 partneri – http://venturebeat.com/2009/03/23/gcube-capital-loses-two-partners-shifts-inv… – tad ar viņu diez vai sadarbošos.

 

Pitch

 

Viena no vērtīgākajām lietām bija pitch pasākums, kurā visi startup (2 no Latvijas, 7 no Igaunijas) uzstājās ar 3 min. pitch un bija piesaistīti 5 vietējie mentori, kuri pēc katra pitch 7 min. veltīja jautājumiem un atsauksmēm. Un pēc tam bija networking pasākums, kurā varēja parunāt gan ar mentoriem, gan citiem interesentiem. Pirms pasākuma tam sagatavoties palīdzēja vietējie mentori no US Market Access Center, kas arī bija ļoti noderīgi. http://siliconvikings.com/photos/set/14/

Piemēram, man palīdzēja Chris Burry, kurš pirmo biznesu izveidoja 13 gadu vecumā, bet viņa 4. uzņēmumā, kas nodibināts 1999.g. un kuru izveidoja 4 cilvēki, šobrīd strādā vairāk nekā 10 000 cilvēku un pag. gad apgrozījums bija 1,3 miljardi dolāru.

Wow, mans mentors Chris Burry pirmo kompāniju izveidoja 13g vecumā, un 3. uzņēmuma apgroz. pag. gad – 1.3 miljardi $ twitter.com/KristapsMors/s…

— Kristaps Mors (@KristapsMors) May 21, 2012

 

Par darbošanos ASV tirgū

ASV ir milzīgs tirgus ar augstu maksātspēju, bet lai kaut ko nopietni tur darītu, tur ir jābūt uz vietas – gan uzņēmums jāreģistrē, gan vadībai/pārdošanas speciālistiem, produktu izstrāde var notikt arī tepat Latvijā, kur tas būs lētāk. Sarežģītākais ir dabūt vīzas, tāpēc sākumā, iespējams, jābrauc tur uz vairākiem pāris mēnešu periodiem, izmantojot bezvīzu programmu Visa Waiver Program.

Atziņas

1. Silicon Valley startup lietas notiek pavisam citā mērogā – te ir 25 000 startupi, apmēram 5000 saņēmuši investīcijas, te dzīvo 33 miljardieri un apkārt apgrozās milzīgi naudas apjomi. Tie, kas ir veiksmīgi, paši pēc tam iegulda naudu citos startupos. Investoriem neinteresē projekti, kuri pēc 3 gadiem domā apgrozīt pāris miljonus dolāru, viņiem interesē uzņēmumi, kas var strauji izaugt un ar lielu tirgu, un viņi gatavi riskēt – dažreiz var izrakstīt čeku par 50 tūkstošiem pēc 10 min. tikšanās kādā networking pasākumā. Katru dienu notiek dažādi startup pasākumi – lekcijas, pitch, networking, utt.

2. Cilvēki šeit ir ļoti atvērti un gatavi satikties, palīdzēt – tas nav raksturīgi visai ASV, bet tā ir daļa no Silicon Valley kultūras. Tie, kas ir daudz sasnieguši, tērē savu laiku dažreiz pat brīvdienās, lai palīdzētu pavisam jauniem startupiem. Un tie, kas to nedara, savā ziņā ir outsideri. Notiek ļoti daudzi networking pasākumi, kur vienā vakarā var iepazīties ar 10-20 citiem cilvēkiem. Reputācijai ir liela nozīme, un par to jādomā gan startupiem, gan juristiem, gan investoriem.

3. Augstu tiek novērtēti cilvēki, kas pamet labi apmaksātus darbus un uzsāk kādu savu biznesu. Un tie, kas bankrotē, tiek novērtēti augstāk dēļ viņu pieredzes un apņemšanās vēl kaut ko mēģināt. Ja uzsāksi sarunu ar kādu nejauši satiktu cilvēku, pastāv liela iespēja, ka viņš vai nu strādā kādā startup, vai domā par kādu ideju. Cilvēki ļoti bieži maina darbu, vienmēr meklē kaut ko labāku un uzņēmumiem ir stipri jāpiedomā, kā noturēt labus cilvēkus savā komandā.

4. Cilvēki ir laipni un nevienu nevērtē pēc izskata, bieži vien ietekmīgākie/bagātākie necenšās izcelties, staigā parastās drēbēs vai pēc ballītēm izskatās gandrīz kā bezpajumtnieki, un tu nekad nevari zināt, vai tev blakus bārā nesēž Google dibinātājs vai investors, kas meklē iespēju ieguldīt jaunā startupā. Arī Starbucks vari satikt Facebook dibinātāju Mark Zuckerberg.

5. Lai arī te apgrozās liela nauda, pēdējos gados paliek arvien grūtāk piesaistīt finansējumu. Ja pirms 2-3 gadiem pietika ar interesantu ideju, tad tagad izveidot jaunu biznesu IT jomā ir tik viegli un konkurence starp startupiem tik liela, ka daudzi investori meklē projektus ne tikai ar labu komandu, bet arī grib redzēt strādājošo risinājumu ar ievērojamu lietotāju skaitu vai apgrozījumu sākot no 20 tūkst. $/mēn.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s