Categories
Latvian

Kā pirkt un pārdot akcijas?

Jau kādu pusgadu sekoju līdzi tam, kas notiek Baltijas biržās un pāris reizes mēnesī veicu arī kādu akciju pirkšanas vai pārdošanas darījumu. Šajā rakstā centīšos aprakstīt, kā tas notiek un kur var uzzināt vairāk info.

Kā notiek akciju pirkšana un pārdošana?

Senāk man akciju pirkšanas process asociējās ar brokeriem, kuriem jāzvana. Arī tagad var izmantot brokeru pakalpojumus, bet var arī bez tiem iztikt – gan Swedbank, gan SEB bankā un droši vien arī daudzās citās bankās ir iespējams atvērt vērtspapīru kontu, izmantojot internetu, un visus darījumus veikt caur internetbanku.

Kādas ir komisijas maksas?

Katrā bankā tās atšķirās, Swedbank komisijas varētu būt vienas no zemākajām – vērtspapīru konta atvērša ir bez maksas, par katru darījumu (gan pirkšanas, gan pārdošanas) Rīgas Fondu biržā komisija ir 2Ls, Viļņas un Tallinas biržās – 4Ls. Tātad, pirkt akcijas pa 4Ls būs izdevīgi tikai tad, ja pārdodot to vērtība būs pieaugusi vismaz par 100%. Bet ja akcijas pērk pa 100Ls, tad lai pārdotu tās ar peļņu, vajadzīgs pieaugums, kas lielāks par 4% (Viļņas un Tallinas biržās attiecīgi – 8%).

Kāpēc ieguldīt akcijās?

Kā ieguldījumu instruments akcijas skaitās diezgan riskants – no otras puses akcijām ir arī vairāki plusi – potenciāli liela peļņa un augsta likviditāte. Piemēram, noguldot depozītos vai dažādos fondos, gadā var iegūt 5-10% peļņu, varbūt 20%, bet ieguldot akcijās – tos 10% var nopelnīt vienā nedēļā un pārdodot akcijas, nauda kontā tiek ieskaitīta nedēļas laikā. Protams, visu naudu ieguldīt akcijās nevajadzētu, bet, manuprāt, šobrīd vēl joprojām ir ļoti labs laiks, lai šādu iespēju apsvērtu – krīzes dēļ akciju cenas nokritās ļoti zemu un lai arī tās savu vērtību jau daļēji ir atguvušas, prognozēju, ka tuvākā pusgada laikā to cenas vēl ievērojami pieaugs.

Kā izvēlēties akcijas?

Katram investoram ir sava pieeja, bet pašā sākumā es ieteiktu pievērst uzmanību 2 lietām:

  1. Apgrozījums – cik daudz uzņēmuma akcijas tiek pirktas un pārdotas katru dienu – ja kāda uzņēmuma akciju apgrozījums dienā ir tikai pāris simti vai tūkstoši latu, vai arī ilgstoši vispār nenotiek nekādi darījumi, tad ieteiktu padomāt divreiz, pirms tās pirkt – jo cena tām ilgstoši var stāvēt uz vietas, un brīdī, kad gribēsiet tās pārdot – nebūs neviens, kas vēlēsies tās pirkt vai arī nāksies tās pārdot par ievērojami zemāku cenu nekā nopirkāt. Tieši šī iemesla dēļ labāk darboties Tallinas un Viļņas biržās – jo tur tiek apgrozītas daudz lielākas summas nekā Rīgas biržā. Bet ja ir vēlme pirkt akcijas Rīgas fondu biržā – tad ieteiktu skatīties uz tiem uzņēmumiem, kas ir oficiālajā sarakstā – Grindeks, Latvijas Gāze, Latvijas kuģniecība, Olainfarm, SAF Tehnika, Ventspils nafta.
  2. Cenu vēsture – dēļ krīzes akciju tirgos bija ļoti liels kritums – daudzu akciju vērtība samazinājās vairākas reizes, Baltijas biržu indeksi savus zemākos punktus sasniedza 2009. gada martā un kopš tā brīža akciju cenas atkal kāpj augšā un diezgan strauji atgūst savu vērtību. Ieteiktu apskatīties, cik procentuāli vērta ir katra akcija šobrīd salīdzinot ar tās cenu pirms gada. Ja šis procents ir zem 50%  un var redzēt, ka cena pakāpeniski pieaug – tad ļoti iespējams, ka šī uzņēmuma akciju cena vēl ievērojami pieaugs.

Darījumi un ienākumi

Lai labāk saprastu, kā tas viss darbojas, aprakstīšu dažus veiktos darījumu un īsi komentēšu, kāpēc tos veicu. Pašā sākumā nopirku Olainfarm akcijas – likās, ka farmācijai vajadzētu iet uz augšu, un jau pēc nedēļas pārdevu akcijas ar 25% pieaugumu – uzreiz vietā nopirku Grindeks akcijas, arī tās neturēju īpaši ilgāk, bet nedēļas laikā 10% pieaugums arī likās ļoti labs rādītājs. Papētot vairākas citas akcijas, ievēroju, ka Arco Vara akciju cenas ir vairākas reizes samazinājušās un vēl joprojām nav īsti atguvušās – tāpēc tās arī nopirku. Kad vēlāk caur Google uzzināju, ka tā ir nekustamo īpašumu kompānija, sāku šaubīties par to, vai tas bija labs lēmums – un jāatzīst, ka tuvāko nedēļu laikā šī uzņēmuma akciju cena svārstījās abos virzienos, bet pēc kāda laika sākās ievērojams kāpums un pēc 3 mēnešiem pārdevu šīs akcijas ar 80% pieaugumu. Tad nopirku Tallink Grupp akcijas, bet tā kā tās vairākas dienas nemainīja cenu un pa to laiku biju atradis vairākas citas akcijas, kurām redzēju lielu potenciālu un kuras pat vairākas dienas pēc kārtas pieauga par 5-10% dienā, tad nolēmu Tallink Grupp akcijas pārdot un tā vietā iegādāties citas.

Nosaukums Nopirku Pārdevu Izmaiņa % Šodienas cena
Olainfarm 0.36 LVL 0.45 LVL +25% 1.05 LVL
Grindeks 2.44 LVL 2.68 LVL +10% 4.75 LVL
Arco Vara 2.34 EEK 4.22 EEK +80% 4.70 EEK
Tallink Grupp 5.48 EEK 5.32 EEK -3% 6.26 EEK

Kā var redzēt, pagaidām esmu plusos – un ja paskatās uz akciju cenu pieaugumu pēdējo mēnešu laikā, tad īstenībā ar akciju pirkšanu un pārdošanu grūti pat būtu zaudēt  – to ļoti labi var redzēt arī šajos grafikos, kas parāda Baltijas biržu indeksu izmaiņas pēdējo 3 gadu laikā:

16015102-media_httpwwwkristaps_pmFuD

Kur uzzināt vairāk?

2 replies on “Kā pirkt un pārdot akcijas?”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s