Categories
Latvian

Naids pret AIDS

1. decembris ir starptautiskā AIDS diena, vismaz tā es sapratu pēc divu sertificētu un šajā jomā izglītotu meiteņu stāsta par Aizgūto Imūn-Deficīta Sindromu, kas ir HIV vīrusa pēdējā stadija.

Šis tas jau bija zināms, bet bija arī lietas, kas man kļuva skaidrākas tikai pēc šīs (kārtējās izjauktās?) bioloģijas stundas, piemēram – kā banānam uzvilkt prezervatīvu. Žēl vienīgi, ka viņas to nedarīja ar muti 😀 Pēc diskusijām ar atsevišķiem klasesbiedriem arī nokļuvu pie atziņas, ka zeķes (arī vilnas nē), gumijas cimda pirksti, baloni un pat izolācijas lentes prezervatīvu aizstāt nevar (!) un no inficēšanās neaizsargā.

Spēlējām arī intelektuālu spēli, kuras gaitā mēs tikām apgaismoti par veidiem, kā šo sērgu noķert un attiecīgi riska pakāpi, līdz ar to tagad zinam – kā no tās aizbēgt. Pavisam vienkārši – jāģērbjās gumijas tērpā, teiksim gigantiskā prezervatīvā, kuru nevar caurdurt ar adatu un kamēr neaptrūksies skābeklis, vari dzīvot bez bažām 8)

Bez tam vēl pie skolas sienām bija redzami dažādi, informatīvi zīmējumi par šo tēmu, daži pat nobeļa prēmijas potenciālie laureāti – piemēram, uz viena bija rakstīta sekojoša gudrība: “Ar AIDS var inficēties, nodarbojoties ar seksu ar homoseksuāliem un biseksuāliem vīriešiem”. Tikpat labi varēja uzrakstīt “Ar AIDS var inficēties, nodarbojoties ar seksu ar žīdiem, amerikāņiem un kanibāliem”.

Bet ja neņem vērā šādus mazu meitenīšu darbus, kuros izmantoti jēdzieni, ko viņu smadzenes vēl nespēj sagremot, tad varētu teikt, ka bērni bija pastrādājuši visai cītīgi un mēs, pāris kritiķi, viņu veikumus ar nelielu smīniņu sejā pētījām vismaz pusstundu un jāatzīst, ka bija jautri – vēl visas nākamās stundas 🙂

Komentāri

mors 01.12.2003 / 21:04:00

paarlasiiju veelreiz savu staastiijumu un saaku domaat vai tas virsraksts iisti atbilst saturam, vairaak taa kaa velk uz “smaids par AIDS” …


Kaklz 01.12.2003 / 21:25:00

driizaak gan izskataas peec ” mees patiesiibaa nemaz iisti neapzinaamies, ko noziimee slimot ar AIDS ”


mors 01.12.2003 / 22:06:00

Kaklz, nu taa arii ir, bet ko tagad – mekleet kaadu inficeeto un meegjinaat iedziljinaaties tajaa, vai veel labaak, pasham izjust? kaut gan es ar vareetu arii bik pataisnoties:
1) es domaaju, ka mees to apzinaamies gan, varbuut ne tik daudz kaa tie, kam ar to bijusi tiesha saskarsme, bet vienkarshi mums nav nekaa tik sveeta, par ko nevareetu bik pasmiet un tur arii neko sliktu nesaskatu. ir probleema, kurai veel nav risinaajuma un ko – visi sadosimies rokaas 1. decembrii un dosimies sveciishu gajienaa, kaa tas shodien [laikam] notika … es vairaak ieguustu no taa ieturot nelielu distanci un par to pasmejot nevis paraudot un sevi ar negaatiivaam emocijaam paarpildot.
2) iisteniibaa, cik sapratu ar AIDS nekaada iilgaa slimoshana nenotiek, tas ir periods, kad sevi var gandriiz vai norakstiit un saakt domaat par veidu kaa labaak sev dariit galu pirms pilniigas noniikshanas.


Kaklz 01.12.2003 / 23:28:00

nu pag .. ir jau arii tikai taadi kekshi, kas ir paarneesaataaji ..


rcu 02.12.2003 / 10:30:00

ar aidu tu vari buut inficets paardesmit gadus un nekaadu lielo probleemu nejust..
vispaar jau briesmiiga slimiiba. tas solists no R.E.M. iztaas peec infiseeta 😛
es gan nesaprotu kapeec odi nevar paarneesaat HIV viirusu?????


rcu 02.12.2003 / 10:32:00

ja atcerieties paaris gadus atpakalj gadijumu ar kiinoteaatri un kautkaadaam diseneem kur kautkaadi paargalvji bij saduurushi cilveekus ar inficeetaam shpriceem …. vot tas ir iists PIZDJETS!!!


MeLtDoWn 02.12.2003 / 10:53:00

par tiem odiem… kautkad pasen dzirdeeju ka vinju izsuuktaas asinis saskaraas ar kungja sulu (padomaa tik, arii odiem ir kungjis) un virii iet bojaa ;P


rcu 02.12.2003 / 11:28:00

tikuntaa nesapratu 😉


mors 02.12.2003 / 15:28:00

AIDS jau nav slimiiba, taa ir tikai peedeja stadija HIV’am, tas ir – ar HIV var staigaat paardesmit gadus …
un par taam spriceem, no vinju staastiitaa sapratu, ka tipinji shitaa meegjina atriebties par to, ka tiek izoleeti un diskrimineti. Bet ir arii paaris gudrinieki, kas to izmanto kaa sava veida teroru – ja neatdosi maku / jaku / mobilo / whatever, caur vienu shlirces duurienu, atrausi HIV …


rcu 02.12.2003 / 15:44:00

mors| jums tur nemaacija neko par vampiiriem..? tie ar var paarneesaat??? 😛


tekla 03.12.2003 / 15:15:00

mor, tu esi pārāk pārgalvīgs, tu nevari zināt kā jūtās tie, kuri ar to slimību slimo, arī es to nezinu, tomēr smieties par to visu nebūtu korekti. neviens no tā nav pasargāts un tik pašpārliecināti spriest par to, ko tu nezini un pat nevari iedomāties, vēlrēz atkārtoju, nav korekti. paturi labāk to piesevis.


noveerotaajs… 03.12.2003 / 16:07:00

Drossi vien tev likaas diivaini, ka par teviim jaunaaki cilveeki tevi izgliito. Mazliet jau diivaini liekas


mors 03.12.2003 / 16:52:00

noveerotaajs, man tas nelikaas diivaini, man tas likaas interesanti. un tekla, citeeshu tev dr. artuura komentu no 42901.lv par AIDS teemu:
“HIV ir tada pati seksuāli transmisīvā slimiiba, kā jebkura cita… un tā nav vienīgā, kuru nevar izārstēt un no kuras mirst… tāpēc arī AIDS ir kopā ar sex, sts… AIDS nav kaut kas īpašs vaikaut kas atrauts no ikdienas dzīves…
Un runājot par AIDS slimniekiem – skiet, ka brīžam tiek mākslīgi radīta kaut kādanevienlīdzība attiecībā pret citiem uz nāvi nolemtajiem slimniekiem. Neaizmirstiet to, ka ir pietiekoši daudz bērnu, kuri sirgst ar neārstējamiem audzējiem un ir nolemti nāvei, bet tas jau ir dabiigi… sorry”
Domaaju, ka shis zin par ko runaa un nevaru vinjam nepiekrist. Taapeec tas buutu tikai aprobezjoti pievienot sho teemu pie listes ‘do not laugh about’. Dereetu arii atcereeties par taadu jeedzienu kaa ‘melnais humors’ 😉 Bez tam es spriezju par slimiibu nevis par to, kaa juutaas taas slimnieki, SO – es nedomaaju, ka man savas domas jaapatur pie sevis. Ja man ir ko teikt [kaut vai arii pasmiet], tad taa arii daru.


Mansion 03.12.2003 / 18:55:00

ko juus cilveekam uzklupaat vispaar, raksts ir oke, nav tur nekaa aizvainojosha un slikta 😉 Maybe nav pati interesantaakaa un aizraujoshaakaa lasaamviela, toties shis raksts atgaadinaaja man par Staptautisko AIDS dienu – atziistos, biju par to aizmirsis 😉 Bet nu, kas tur nav korekts.. nu nez iisteniibaa, vieniigi zinu, ka ikkatraa rakstaa var atrast kaut ko nekorektu, paarfraazeet utt. utml. 😉


tekla 04.12.2003 / 14:19:00

jā raksts ir ok, tikai salidzinājumā ar citām slimībām aids ir lipīgs un ar to var saslimt, kā…jūs jau visi zināt, tāpēc, mor, diezvai tu smietos tad, ja pats to norautu, tev arī gribētos, lai visi tevi saprot un izturas kā pret cilvēku. ja tu slimotu piemēram ar vēzi, sliktākajā gadījumā pret tevi izjustu zhēlumu, bet citādi tava dzīve ritētu kā parasti (es domāju attiecības ar cilvēkiem), turpretī ja saslimtu ar aids no tevis bēgtu kā no uguns, droši vien pat draugi, jo visi baidītos tev pat pieskarties, vai buchu uz vaiga iedot baidoties saslimt, tas nekas, ka tādā ceļā inficēties nevar, taču katrs uzskatītu, ka izsargāties no tāda cilvēka ir viņa tiesības un savā ziņā viņam būtu taisnība, tāpēc tas nav smieklīgi. katrā gadījumā, whatever, lai tas paliek katra paša ziņā.


mors 04.12.2003 / 15:05:00

teklinj, aids nav slimiiba, par slimiibu varbuut veel hiv vareetu nosaukt! un saslimt var ar visaam slimiibaam [preteja gadijuma tas nebuutu slimibas, ne?] un paareejais – vienkarshi sviests … “ja buutu, tad redzeetu” stilaa, tipa tu jau nu daudz saprastu un tev butu pieredze shajaa sakaraa. Nosliiksi tu vienreiz savos stereotipos. Bez tam – tak tev var buut tas hiv viruus un tu pats to vari nemaz neapzinaaties, tad interesanti – kaa lai citi to veel zinatu.


tekla 04.12.2003 / 15:15:00

un kas tad ir aids – dzīves stils ?


MeLtDoWn 04.12.2003 / 16:35:00

aids (hiv) nav nekaada slimiiba, tas ir imuundeficiita sindroms, no taadas slimiibas aids neviens veel nav nomiris, ja aids slimnieku iebaaztu sterilaa videe, vinnjsh nodziivotu tikpat ilgi kaa visi paarejie… aids slimnieki mirst no citaam slimiibaam, piemeeram angiinas…


mors 04.12.2003 / 17:12:00

MeLtDoWn’s arii izstaas tiiri zinoshs shajaa sakaraa 🙂 Vareetu paturpinat vinja domu – AIDS [ko es saprotu, kaa peedejo HIV viirusa stadiju] vienkarshi novaajina cilveeku un tas zaudee imunitaati un taapeec var atstiepties kaut no iesnaam, kas vareetu paariet uz angiinu … un nee – tas nav dziivestils 😉


tekla 06.12.2003 / 15:13:00

ok, lai tā būtu. taču vesels cilvēks asocējas ar to ka viņa organismā risinās visas dzīvībai vajadzīgās funkcijas, un ja kāda no tām tiek traucēta tā jau klasificējās kā slimība (es te nedomāju cilvēkus bez rokām un kājām, taču bieži viet arī tās amputē kādu slimību dēļ, piemēram gangrēna), aids ir vīrus (vīrusi izraisa slimības), kas saugrauj cilvēka imūnsistēmu tāpēc arī civēka organisms pats nespēj cīnīties kaut vai ar iesnām. un ja tu, MeLtDoWn, saki par to ievietošanu sterilā vidē, tad jau tas tāpat skaitās cilvēks ar īpašām vajadzībām – ?slims?


rcu 08.12.2003 / 10:33:00

filmaa Trainspotting Rentona draugs Tommy’s saindeejaas ar kakja suudiem un dabuja kautkaadu smadzenju kaiti no kaa arii driiz nolika karoti.
vinjam bija AIDS..
bet taa jau tikai filma 🙂


tekla 08.12.2003 / 15:13:00

tieši tā – ja viņam nebūtu aids, viņš paslimotu un izveseļotos 🙂


mors 08.12.2003 / 16:16:00

tekla, nu tu gan esi viena aprobezjota paakje, psc vienkaarshi – paaraak daudz tu blenz Tee Vee, taa vietaa pasties labaak apkaart un padomaa ar savu tuksho pauri un tad spried, cilveeki nepaartraukti noliek karotes un ne jau visi, kas mira kaadas kaites / slimiibas deelj, bija slimi ar aids. par konkreetu piemeeru [lai taa arii buutu tikai filma] runaajot – ja cilveekam ir problemas ar smadzeneem, tad tas var beigties visaadi – arii fataali.


rcu 08.12.2003 / 16:26:00

mr.mors gan uzskruuveets 😀


micro 08.12.2003 / 17:03:00

Uhh – atceros mums ar bija taadas divas tantinjas skolaa un staastiija par shitaam lietinjaam. Diezgan sakariigi, betn u tie siikie puishelji arii apkeepaaja visas sienas … u4enes to uzinaaja un vairs taas tantinas neaizinaaas uz skolu .. 😀


pejoke 09.12.2003 / 16:27:00

sviesc kaukaac ar to aids mums te pat forumu veselu dienu uzriikoja!!! b laukaa galiigi!!


izgliitotaa 11.12.2003 / 12:35:00

ar muti vilkt prezervetiivu – exkluziivs pasaakums! ne visiem lemts redzeet


zh 12.12.2003 / 20:36:00

ak jel 😀 es jau neteikshu ka es pati, nabaga cilveeks tajaa dienaa citiem par AIDS staastiiju 🙂 Bet [paldies dievam] taa bija septiitaa klase 😀 ak shausms, ko es juusu klasee dariitu 😀 demonstreetu pakaarshanos 😀 😉


wert 18.12.2003 / 08:35:00

Kad buus jauni raksti?


mors 18.12.2003 / 11:28:00

tad, kad buus laiks, veeleeshanas un par ko .. pagaidaam pietrukst pirmais 😉

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s